شهریور ۰۴

اثرات مضر الکل بر چشم و سیستم بینایی

مصرف الکل می تواند تأثیرات منفی کوتاه مدت  بر بینائی داشته باشد. در سطوح پائین الکل خون، عملکرد بینائی نسبت به تغییرات در عملکرد مغز کمتر تحت تأثیر قرار می گیرد. زمانی که سطح الکل خون به مقادر قانونی برسد و یا از آن تجاوز کند، بر درک عمق و دید شب اثر می گذارد. زمانی که درک عمق رو به زوال برود، قضاوت دقیق فاصله اشیاء غیر ممکن می شود؛ بینائی تار شده و یا به علت ضعف عضلات چشم و عدم توانائی آنها در تمرکز روی اشیاء ممکن است فرد دو بینی پیدا کند.

الکل با ممانعت مردمک در تطبیق از تاریکی به روشنائی، بر دید شب اثر می گذارد. نور چراغ ماشین های روبرو، باعث گیجی و خیره گی بیشتر راننده مست می شود. مصرف الکل همچنین دید لوله ای ایجاد کرده و شب کوری را بدتر می کند. حساسیت کنتراست (سایه-روشن) ممکن است کاهش یافته و باعث شود راننده ای که با الکل مسموم شده، در بعضی موارد موانع موجود در میدان بینائیش را تشخیص ندهد. کاهش حساسیت کنتراست بهمراه تغییر در کنترل حرکات چشم و کاهش تمرکز و دقت، ممکن است تأثیر عمیقی برعملکرد بینائی فرد مست بگذارد. (http://dr-naderi.com/main/main.aspx?id=159)
مصرف الکل بر بینایی تآثیر میگذارد. سلولهای چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد. 
در مورد این که آیا مصرف الکل اثرت کوتاه مدت منفی دارد یا در دراز مدت هم موجب عیوب انکساری می شود؟ شایع ترین اختلال سیستم عصبی در الکلیسم (اعتیاد به الکل) مزمن، آسیب قرنیه و اعصاب چشم است. (http://migna.ir/vdcdnx0f.yt0oj6a22y.html) اما در این اواخر بنده با دو مورد برخورد کرده ام که هر دو مورد بعد از ترک الکل توانسته اند عیوب انکساری چشم خود را بهبود بخشیده و هر دو عینک را کنار بگذارند. و ماجرا از این قرار است که :
چندی قبل با وکیلی آشنا شدم که ایرانی بوده و در فرانسه وکالت کرده و بعد از بازنشستگی به ایران بازگشته بود. عقاید خاصی از اسلام داشت، یکی از عقایدش این بود که می گفت: ” ما صرف مشروبات الکلی را قبل از ۴۰ سالگی حرام نمی دانیم.” تعریف می کرد که: “به علت ضعف بینایی عینک می زدم. عینکی داشتم که قابش از طلا بود و شب ها امن ترین جا برای آن زیر تختخواب بود، هر رور قبل از اذان صبح برای کار با رایانه عینکم را بر می داشتم و پشت رایانه می رفتم. یک شب که یادم رفت عینکم را بردارم، رفتم و پشت رایانه نشستم، و راحت با آن کار کردم، بعدا متوجه شدم که من بدون عینک کار می کنم. فهمیدم از مدتی که الکل را ترک کرده ام بینایی ام بهبود یافته و ضعف بینایی من از الکل بوده است.”
همچنین گفت: ” فلانی را می شناسی؟ گفتم بلی، آدم سرشناسی بود. گفت: با او رابطۀ خانوادگی داریم، زیاد مشروب می خورد، تا این که با دلیل و نصیحت توانستم مشروبش را ترک کنم. یک روز در خانه باهم عکسهایی را در رایانه نگاه می کردیم، یک دفعه متوجه شدم که بدون عینک عکس ها را خوب می بیند، خودش هم متوجه نبود که عینکش را نزده است”. او این دو خاطره را از فواید ترک مشروبات الکلی می دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.