تیر ۱۵

افزایش نزدیک بینی در جهان

11

 

براساس تحقیقی که در موسسۀ بینایی “برین هولدن (Brien Holden) ” در استرالیا انجام شده  و در ژورنال Americn Academy op ophthalmology  صفحات ۱۰۴۲-۱۰۳۶ چاپ شده، تا سال ۲۰۵۰ نیمی از مردم جهان مبتلا به نزدیک بینی خواهند شد. این موسسه نتیجۀ تحقیقاتی را که در سال ۱۹۹۵ انجام گرفته الگو برداری کرده و برای سال های ۲۰۵۰-۲۰۰۰ نتیجه گیری کرده که تا ۲۰۵۰ نصف مردم جهان مبتلا به نزدیک بینی خواهند بود که از این تعداد حدود یک میلیارد نفر (۱۰%) از آنان با نزدیک بینی شدید و در معرض نابینایی قرار خواهند گرفت.
علیرغم مشکلات مطرح شده، سهم جامعۀ چشم پزشکی در بهبود بینایی فقط مسلح کردن افراد به عینک و لنز و اخیرا هم عمل لیزیک می باشد و این هم درمان زیربنایی نبوده و مشکلات را روز به روز سخت تر می کند.
امروزه در کشورهای پیشرفتۀ جهان برای مبارزه با مشکلات بینایی خیزش مردمی به راه افتاده که بنیانگذار این خیزش، چشم پزشکی به نام دکتر بیتس می باشد. علیرغم این که دکتر بیتس چشم پزشک بوده و در رشتۀ خود متبحر  بود، از ابتدا چشم پزشکان برای تثبیت موقعیت خود، شروع به مبارزه با دکتر بیتس کردند، اما از آنجایی که “حافظ هر چیز حقیقت آن است”، به علت وجود حقیقتی که در کار او بود این روش روز به روز گسترش یافته و امروزه راه او توسط شاگردانش در کشورهای غربی ادامه می یابد. اما از آنجایی که سودهای سرشارکارخانه های عینک سازی وسوسه کننده می باشند، سامانۀ امپریالیسم اقتصادی حاکم بر پزشکی، اجازه عالمگیر بودن آن ها را نمی دهند.

ما با درک این موضوع که مشکلات بینایی روز به روز بیشتر می شود، بخش دیدن با ذهن را در سایت ۱۰۰barg.net راه اندازی کردیم، امیدواریم بتوانیم مطالب مطرح شده در کتاب ها و سایت های آن ها را بومی سازی کنیم و در اختیار هموطنان عزیز قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.