فروردین ۱۷

بهداشت مطالعه قسمت اول

بهداشت مطالعه
خواندن
خواندن یکی از حساس ترین مسائل برای یک شخص نزدیک بین است. شخص نزدیک بین دوست دارد کتاب بخواند و تا آنجایی آن را انجام می دهد که چشم هایش به او اجازه دهند و همین طور تا زمانی که زمان و زندگی مهلت دهد. آنچه که تعداد بسیار کمی از ما کتاب دوستان به خاطر می آوریم، این است که خواندن یک فعالیت فیزیکی پر حرارت است که جفت اعضای به دقت متوازن را در گیر می کند. ما مجذوب یک جریان اطلاعاتی می شویم که از صفحه کتاب به ذهن های ما منتقل می شود و فراموش می کنیم که چشم های ما برای ایجاد آن جریان چقدر سخت در حال فعالیتند.(اشنایدر)
خواندن به طور بالقوه می تواند برای چشم های ما خیلی مضر باشد، برای این که چشم ها از نظر زیست شناسی طراحی شده اند تا به طور پیوسته کانون دید را از نزدیک به دور تعدیل نمایند. با این وجود، خواندن الزاما آسیب رسان نمی باشد. در واقع، شما می توانید از خواندن برای بهبود دید کلی خود استفاده کنید. ورزش های خواندن عادت تغییر مکان را تقویت کرده و باعث می شود که برای نزدیک بینی، آستیگمات و دوربینی، مفید باشند. (اشنایدر)
هنگام مطالعه چگونه از چشم هایتان محافظت کنید:
اکثر مواقع، خواندن به خودی خود آسیب رسان نبوده ، بلکه عادات مطالعۀ ضعیف ما، مسئول آسیب های مربوط به مطالعه هستند. در اینجا بعضی از قواعد عمومی را که به شما کمک خواهد کرد که حتی مطالعۀ طولانی مدت هم برای چشمان شما آسانتر خواهد بود:
  1. هرگز در نور نامناسب مطالعه نکنید. نه خیلی روشن باشد که چشم ها را خیره کند و نه خیلی تاریک که چشم ها برای دیدن به زحمت بیفتند.نور نامناسب چشمان شما را سریع تر از هر چیز دیگر خسته می کند. چشم های شما خودشان خواهند گفت که نور نامناسب است. تمام آن چه که شما نیاز دارید، توجه به چشم هایتان است. اگر خواندن به نظر مشکل بیاید، نور اولین چیزی است که باید کنترل شود. (اشنایدر)
علاوه بر کمیت نور، کیفیت نور هم مهم می باشد. بهترین نور برای چشم نور خورشید می باشد که از نطر کمیت و کیفیت در حال ایده آل می باشد.
 از میان نورهای مصنوعی، نور چراغ های رشته ای بهتر از نور لامپ های کم مصرف می باشد. یکی از ایرادات نورهای کم مصرف این است که سایه نداشته و کنتراست ایجاد نمی کنند و دید واضحی از اشیاء ایجاد نمی کنند. علاووه بر آن چشم عده ای در مقابل نور لامپ های کم مصرف حساسیت ایجاد می کنند.
  1. سعی کنید کتاب را در فاصله ای از چشمان خود نگه دارید که چشمانتان به راحتی متن را ببیینند. یک چشم سالم از فاصله ۳۰ سانتی متری می تواند حروف کتاب را به خوبی تشخیص دهد. اگر در این فاصله خوب نمی بینید، مخصوصا در پیر چشمی، متن کتاب را در فاصله ای بگیرید که به راحتی بخوانید. (اشنایدر)
  2. درست همان گونه که به طور طبیعی، بعد از هر کار سخت بدنی، کمی استراحت می کنید، لازم است به چشم هایتان استراحت بدهید. لااقل هر ۲۰ دقیقه بایستید و به مدت ۵ دقیقه از کف دست ها استفاده کنید. (اشنایدر)
  3. به طور پیوسته پلک بزنید تا از خیره شدن چشم ها و یا خشک شدن آن ها جلوگیری کنید. اگر چشم های شما در خلال مطالعه یا بعد از آن می سوزد، ممکن است به این دلیل باشد که آنقدر درگیر خواندن می شوید که فراموش می کنید پلک بزنید. به خودتان یاد آوری بکنید تا آنجایی که می توانید، پلک بزنید. (اشنایدر)
  4. تا حدامکان، از خواندن هرچیزی که ریز چاپ شده است، بپرهیزید. بسیاری از انتشارات آنقدر بی رنگ، کوچک، غیرواضح، به هم فشرده و پرکار چاپ می کنند که می تواند به چشم هر کسی فشار وارد کند، از چنین چاپی دور باشید. اگر با خواندن ضروری کارهایی مانند،اسناد قانونی یا دفترچه های تلفن مشکل دارید، چشم های خود را به فشار نیاندازید؛ آن ها را زمانی بخوانید که چشم های شما استراحت کرده اند و در یک نور مناسب قرار دارند. (اشنایدر)اما مطالعۀ متون ریز اگر به عنوان ورزش باشد، می تواند به عنوان تقویت کنندۀ چشم به شمار رود (در این مورد بعداً به طور مفصل بحث خواهد شد)
  5. تنفس کنید، اگرچه ممکن است ذهن شما در دنیای دیگری باشد، ولی بدن شما هنوز در این جهان است و چشمان شما بیش از همه به اکسیژن نیاز دارند. بعضی ها تمایل دارند موقع خواندن، نفس خود را نگه دارند، همانطوری که در بعضی از فعالیت های فشرده نیز این کار دیده می شود. بنابراین به همان اندازه که به خود یادآوری می کنید که پلک بزنید، به همان میزان نیز به خود یادآوری کنید که نفس بکشید. (اشنایدر)    ادامه دارد….

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.