اسفند ۱۸

قدم زدن بینایی

اضطراب مادر دردها و آرامش سرآمد درمان هاست. مراقبه آرام کردن ذهن است. مراقبه چشم درون را باز می کند. یکی از بهترین شیوه های ایجاد آرامش ذهن قدم زدن بینایی می باشد. این تمرین مجانی بوده و در همه جا امکان پذیر است. قدم زدن بینایی ذهن را آرام کرده و روحیه را بالا می برد و بینایی را تقویت می کند.
آیا در محل زندگی خود مکانی برای قدم زدن دارید؟ این مکان می تواند یک پارک سر سبز و زیبایی باشد یا حتی خیابانی با مناظر زیبا و دیدنی باشد و اگر فضای باز و آزادی در دسترس نداشتید و یا شرایط  جوی این امکان را در اختیار شما قرار نداد، می توانید از فضاهای زیبا و جالبی مانند موزه و خیابان و بازار و حتی اتاق وسیع و زیبایی در خانه را انتخاب کنید.
راه رفتن سریع فوق العاده است، اما قدم زدن بینایی سلانه سلانه می باشد. راه رفتنی که در طی آن می ایستید و محیط اطراف را از نزدیک نگاه می کنید. در طی این تمرین مرتب نفس بکشید و پلک بزنید و اگر امکان داشته باشد کاری کنید که خورشید از پشت سرتان بتابد.
 ابتدا از وضعیت کلی محیط آگاه باشید، آسمان چه شکلی است؟ کدام رنگ ها در محیط غالب است؟ مشخصۀ محیط چیست؟ اجازه دهید نگاهتان بر طرح کلی اشیاء بلغزد و در پیرامون آن ها بگردد.
اکنون توجه خود را بر رنگ ها متمرکز کنید. اجازه دهید چشم هایتان بی درنگ رنگ ها را از این سو تا آن سو تماشا کند و آن ها را بشمارد. اگر در انظار عمومی موجب جلب توجه نشود، سرتان را هم همراه چشمانتان تکان دهید. هنگامی که به دور و بر نگاه می کنید، رنگ آبی را در نظرتان مجسم کنید، در این صورت هر چیز آبی به صورت برجسته به چشم می آید و نظرتان را جلب می کند. این کار را مدتی انجام دهید. سپس به سراغ رنگ های دیگر بروید. سبز، قرمز، زرد، سیاه، از روشن گرفته تا سیرش. تمام طیف های رنگ ها را نگاه کنید. هرگاه که رنگ ها را از لحاظ بصری و روحی به هم پیوند دادید، آن وقت است که هم قدرت بینایی و هم ذهن خود را تحریک کرده اید.
به این تحریک ادامه دهید. به سراغ رنگ ها برگردید و در ذهن خود هویت هر یک از اشیا را مشخص کنید. مثلا آسمان آبی، لباس ابی و غیره. پس از آن ابر سفید، رز سفید، ماشین سفید و الی آخر.
همچنان که راه می روید، به جزئیات بیشتر مناظر دور و بر خودتان توجه کنید و جزئیات اطرافتان را خوب ببینید و به آنچه در دوردست ها قرار دارد، متمرکز شوید. به اشیاء نزدیک خوب نگاه کنید، به انتهای مسیر و پیاده رویی که قدم می زنید، چشم بدوزید، به آسمان بنگرید، به گل ها و گیاهان مختلف توجه نشان دهید و هر از چند گاهی به چیزهایی که توجه تان را جلب می کند، نزدیک شوید و تا حد امکان از قدرت بینایی خود برای دیدن اشیای نزدیک استفاده کنید. اگر در محیطی آشنا قدم می زنید، متوجه می شوید که خیلی از چیزهایی را که الان می بینید، تا حال ندیده اید. ما به چشمان خود اجازۀ تنبلی می دهیم، اکنون وقت آن است که روند تحلیل رفتن چشمانمان را برعکس کنیم.
هدف ما از این تمرین افزایش قدرت مشاهدۀ چشمان شما در هر موقعیت است. شما در هر موقعیت، مانند رانندگی، توی قطار، در فروشگاه ها، می توانید به اشیا دقت کنید و رنگ ها را بشمارید و جزئیات را از نظر بگذرانید. در عین حال شما در حال قدم زدنی هستید که هیچ هدفی به جز مراقبۀ چشمی و ارزیابی چیزهایی که می بینید، ندارید. از این قدم زدن برای مبارزه با پیری می توانید استفاده کنید.(شل، لیزته، ۱۳۸۹، ص ۱۷۲)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.