«

»

تیر 16

معرفی رشته انشای نماز

یکی از مسابقات دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش، مسابقۀ انشای نماز می باشد. این مسابقه زیرمجموعۀ مسابقات قران و عترت و نماز شاخۀ پرورشی وزارت آموزش و پرورش می باشد. سال تحصیلی ۹۵-۹۴ دورۀ سی و چهارم این مسابقات می باشد. مسابقۀ انشای نماز در اوایل در دوره های ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان برگزار می شد، اما چند سالی هست که در دورۀ ابتدایی برگزار نمی شود. امسال دورۀ اول دبیرستان، مرحلۀ منطقه ای و استانی بوده و دورۀ دوم دبیرستان تا مرحلۀ کشوری صعود می کنند. شیوۀ اجرای مسابله در استان آذربایجان شرقی به این صورت است که از هر مدرسه یک نفر برگزیده به منطقه یا ناحیه معرفی می شود و در منطقه یا ناحیه امتحان گروهی گرفته شده و از بین شرکت کنندگان یک نفر را برگزیده و به استان معرفی می کنند و در استان هم بعد از اخذ امتحان، نفرات اول دوره دوم دبیرستان به مرحلۀ کشوری راه می یابند.

قبلا نمره ارزشیابی مسابقۀ انشاء نماز ۸۰ نمره برای نوشتن انشا و ۲۰ نمره خواندن عملی نماز بود. اما دو سالی هست که شیوۀ نگارش انشای نماز که برگرفته از سخنرانی های استاد جواد محدثی در ۸۶ صفحه اضافه شده و ۲۰ نمره را به خود اختصاص داده است. اما هنوز فرم داوری انشای نماز با ۸۰ نمره به شرح زیر موجود است:
جدول امتیاز بندی انشای نماز
رديف مواد مسابقات امتياز
۱ کتبی (از جزوۀ استاد محدثی) ۲۰
۲ صحیح خوانی نماز ۲۰
 ۳ انشای نماز ۶۰
جمع امتيازات ۱۰۰
جدول داوري مسابقه انشاي نماز
         نام و نام خانوادگي:                    استان:       نام شهرستان :        پايه و دوره تحصيلي:
رديف
معيارهاي ارزشيابي
حداكثر امتياز
امتياز كسب شده
۱
مقدمه
۵
۲
وسعت ديد و گستره تفكر
۱۵
۳
كيفيت نظم و ارتباط منطقي مطالب
۱۲
۴
سادگي و رواني در بيان موضوع
۸
۵
نوآوري و خلاقيت
۸
۶
بهره گيري از اصطلاحات و تركيبات ادبي بديع و تازه
۸
۷
كيفيت جمع بندي مطالب و نتيجه گيري
۱۲
۸
توجه به قواعد نگارش و ويرايش
۱۲
جمع امتياز
۸۰
       نام و نام خانوادگي داور:                                 امضاء:

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>