خرداد ۰۷

نقش بازی در بهبود بینایی

بازی مجموعه ای از حرکت ها و فعالیت های جسمی و ذهنی است که موجب شادی، سرزندگی، لذت و ارتباط با دیگران می شود (فرهنگنامه کودک و نوجوان، ج ۶، ص٨۵).

بازی فعالیتی است که با میل و اختیار و باهدف سرگرمی و تفریح در اوقات فراغت انجام می شود. بنابر این تعریف، بازی دارای ویژگی های زیر است:

۱٫       بازی، فعالیتی اختیاری است.

۲٫        می توان آن را به دلخواه خود رها کرد و به فعالیت دیگری پرداخت.

۳٫       بازی  خوشایند، لذت بخش و سرگرم کننده است.

۴٫       بازی ساعت کار و وقت معین ندارد.

۵٫       در بازی از کشمکش و پرخاش خبری نیست. (hawzah.net)

بنابراین برای این که تمرین هایبینایی موفقیت آمیز باشد ، بهتر است آن ها را در قالب بازی انجام دهیم.

در انجام بازی ها ، باید مقررات زیر را مراعات کنیم:

۱- قانون مهمی که در بازی های بینایی وجود دارد، این است که : رقابت در بازی های بینایی ممنوع!

هر جا در بازی ها یی که به قصد اصلاح بینایی انجام می دهیم رقابت وارد بشود، ایجاد تنش می کند و تنش هم ایجاد اختلال در کل سامانۀ بینایی را در پی دارد. در بازی، رقابت به این معنی می باشد که  برنده و بازنده بازی را مشخص کنیم. هیچ کس دوست ندارد بازنده باشد، در نتیجه بازنده بودن موجب شوخی و تفریح نمی شود. اگر چه برنده بودن برای شخص برنده ممکن است لذت بخش باشد، اما برای برنده شدن هم باید متحمل استرس شد که آن هم برای بینایی خوب نیست. در حالی که شوخی و تفریح ایجاد احساس هایی می کند که خواص شفابخشی دارد. ( لیزته شُل، ۱۹۶۹، ص ۲۷۸)

بازی را چیزی متفاوت با ورزش تلقی کنید. بازی، همکاری و تعاون است ولی ورزش رقابت می باشد. بازی لذت بردن کودکانه از فعالیتی است به خاطر خود آن فعالیت، در حالی که هدف اصلی در ورزش، برنده شدن است. بازی کردن برای بینایی خیلی عالی است. ( لیزته شُل، ۱۹۶۹، ص ۲۷۸)

 به این فعالیت ها به دید بازی نگاه کنید، بازی ای که برد و باختی در آن نبوده و در نتیجه اضطرابی هم نخواهد بود. به یاد داشته باشید که اضطراب قاتل وضوح دید چشم های شما می باشد. وقتی به فعالیت های چشمی به عنوان بازی می نگرید، نیمکرۀ راست مغز خود را تقویت و تحریک می کنید و این هم به نوبه خود فعالیت مغز را تقویت خواهد کرد. به دست آوردن دیدی بدون عینک با کمترین کوشش امکان پذیر است. تفریح کنید، بخندید و بازی کنید. (مایکل کپلان، دکتر رابرت،۱۳۷۵، ص ۱۱۸ )

۲-  هدف از ورزش های بینایی این است که عادات غلط بینایی را از بین برده و به جای آن عادات تازه  و صحیحی را جایگزین کنیم. بایستی    با این تمرینات، مغز خود را طوری تربیت کنید که الگوهای جدید دیدن در آن شکل بگیرند.

۳- فعالیت ها و بازی هایی را انتخاب کنید که بتوانید هر روز به مدت ۱۵ دقیقه آن ها را انجام بدهید. البته ممکن است در ابتدا که بازی ها در ذهنتان جا نیافتاده، وقتتان را بیشتر از آن بگیرد.

۴-  یکی از مهمترین تحقیقات من آن است که تشویق و حمایت در طی برنامه برای بیماران سودمند می باشد. دنبال کسی بگردید که بتواند شما را مورد حمایت و ترغیب قرار دهد. از این شخص بخواهید که نقاط  قوت و ضعف شما را گوشزد کرده، در موققع شکست ها به شما گوش داده و تشویقتان کند و موفقیت ها را با شما جشن بگیرد. این فرد حمایت کننده می تواند یک چشم پزشک، یک درمانگر، یک دوست یا همسر باشد. (مایکل کپلان، دکتر رابرت، ۱۳۷۵، ص۱۱۹)

۵- بسباری از ما در دبیرستان یاد گرفته ایم که بدون درد چیزی عاید نمی شود، معمولا پیشرفت فیزیکی را با درد همراه می دانیم و به ما یاد داده شده است که: ” هرچه بیشتر درد بیاید حاصل بیشتری عاید خواهد شد” اما اشتباه نکنید ورزش اگر درست انجام شود اصلا دردی نخواهد بود. یاد بگیرید به بدن خود توجه کنید و بدانید که درد نشانۀ این است که چیزی در مسیر اشتباه قرار دارد. (اندرسون، باب، ()۱۳۸۳، ترجمۀ غلام حسین اعرابی، لذت کشش، انتشارات قاصدک صبا، تهران)

در هنگام انجام تمرینات بینایی، مواظب باشید که در دام ضربب المثل” نابرده رنج گنج میسر نمی شود” نیفتید و توجه داشته باشید تمرینات بینایی دیدن بدون عینک بر پایۀ تناسب اندام طرح ریزی شده است. پژوهشگران در مورد ورزش های ائروبیک و سایر نرمش های تناسب اندام به این نکته دست یافته اند که فعالیت های مختصر و غیر توانفرسا، از فعالیت های طولانی تنش زا سالمترند. از این طریق چشم های فیزیکی و چشم ذهن شما از شرکت راحت در بازی هایی که به کارگیری طبیعی و متعادلتر عضلات چشم و دید را برای شما امکانپذیر می سازند، سود خواهد برد. (مایکل کپلان، دکتر رابرت، ۱۳۷۵، ص۱۱۸)

 

2 comments

  1. در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترینید
    خسته نباشید.

  2. خیلی ممنون از اشتراک گذاریتون دوست عزیز
    در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترینید.
    موفق باشید..

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.